|
|
 | HFI røg tre gange Fra : bv32 | Vist : 1983 gange 50 point Dato : 19-03-04 17:26 |
|
Hej. Lige pludseligt røg HFI relæet hos mig. Så tændte jeg for det igen. Så røg det igen et minut efter. Så tændte jeg igen. Så røg det igen et minut efter. Begge gange mens jeg indstillede uret på ovnen (så begynder den at køre når man gør det, jeg er ved at lave mad). Så tændte jeg igen og nu er alt tilsyneladende iorden igen. Har nogen en teori om, hvad det kan være? En fase der er for tæt på jordingen et eller andet sted? Et HFI relæ der er i uorden? Noget andet? En fase der er tæt på at røre metallet på et eller andet brugsapparat?
| |
 | Accepteret svar Fra : emesen  |  Modtaget 60 point Dato : 19-03-04 17:37 |
|
Mulige fejlstrømme som HFI / HPFI (nye type) registrerer:
Fugtighed fra gryde der har været løbet over.
Fejl i kogeplade.
vaskemaskine / tørretumbler
kombination af flere småfejl som tilsammen udløser fejlstrømsrelæ.
Du har sansynligvis "tørret" fugtigheden væk ved gentagen indkobling.
Fortsætter fejlen bør du lade en elektriker kontollere for fejl.
Emesen.
| |
 | Kommentar Fra : Teil  |
Dato : 19-03-04 17:41 |
|
En fejlmulighed til er i vægkontakten.
Også der kan det være fugt/madolie.
| |
|
Her er det helt skkert at det er Emsen der der har fat i den rigtige ende.
Ofte samler der sig fugt i kogeplader, ved at man sætter en kold gryde på pladen inden man tænder den. Mange putter også salt i vandet inden dette koger nor de sætter kartofler og ris over. Det første skaber kondens vand der kan trænge ind i pladerne. Det andet skaber ir (saltet) hvis det kommer ind i pladen når vandet koger over.
Når fejlen forsvinder ved brug af kogepladerne er det helt sikket at det er disse der er afledning på, grundet i fugt når fejlen forsvinder under brug.
Menkanisk kontakt i pladen er denne kontroleret imod ved fremstillingen. Fugt i vægkontakten var ikke forsvundet ved brug af kogepladerne.
Hvis fejlen kommer igen kan du kontakte din elektrikker der kan skifte den defekte kogeplade.
mvh Benjamin
| |
 | Kommentar Fra : emesen  |
Dato : 19-03-04 19:42 |
|
Ja - 2100 - men da der godt kan være flere afledninger er din metode ikke helt sikker.
Eks.:
Oliefyr eller andet fejlstrøm 11 mili amp.
vaskemaskine fejlstrøm = 10 mili amp.
Tørretumbler fejlstrøm = 12 mili amp.
kogeplader fejlstrøm 8 mili amp.
Nu er fejlstrømmen oppe på 31 mili amp. som udløser HFI/HPFI relæet.
Derfor kan udløsningen skyldes den samlede fejlstrøm, men den enkelte brugsgenstand udløser ikke, da den er under grænsen på 30 mili amp.
(håber jeg husker rigtigt)
Men sansynligheden taler for komfuret/kogepladen.
Emesen.
| |
 | Kommentar Fra : ellebye  |
Dato : 19-03-04 19:55 |
|
Plejer man ikke at sige alle gode gange 3, så tilkalder man en elektrikker???
Selv om meget taler for at det er kogepladen, KUNNE det ikke afvises at det skyldes andre årsager.
ellebye
| |
|
Hej
Dette kan vist give en god debat.... Ja men hvis man som spørger godt ved hvad man har gang i... Hvilken brugsgenstand er lige på udkoblingstidspunktet er aktivt. Behøver man jo ikke lede 100 steder. Selve håndværker og deri balandt også elektrikere har ting der behanles med følelse. Ved ved jo hvor skoen trykker eller hvor fejlen er  . Så de gyldne regler med at genindkoble relæet efter 3 gange skal oftest se i sammenhæng med at man er helt uvidende om hvad fejlen er.
Hvis Emsen og Undertegnets enigheder om kogepladen er helt korretk. Vil der være tale om en meget kendt fejl som mange hustande i danmark lever ude mærket med. Mange har en kogeplade de ikek benytter fordi denne slår relæet fra.... Det er der intet nyt i.
Jeg kunen måske ved denne lejlighed - tippe med at hvis man har det problem med en enkelt plade vil det være god hvis man i en periode benytter denne til at køle gryder og især stegepander med. Dette vil få pladen til at afgive den fugtighed der står bundet i pladen. Efter et par gange hvor den er blevet opvarmet med en anden varmekilde, vil fejlen med 90 % sansynlighed være afhjulpet for en rum tid.
Men lad os se hvilke erfaringer spørger returnere med.
mvh Benjamin
| |
 | Kommentar Fra : Penyz |
Dato : 20-03-04 14:06 |
|
Det skal lige siges at de fleste Hfi/Hpfi -relæer vi bruger idag er på 40 mili A.... ved godt det ikke hjælper meget ville bare lige informere
| |
|
Til Penyz !
Hvad er det for nogle HPFI-relæer vi bruger idag som tillader en fejlstrøm på 0.04 A, før det udløser ?
Til BV32 !
Der er overhovedet ingen tvivl om at det er emesen der skal have nogle points !
Det ved alle der har den mindste forstand på el
Mvh Michael
| |
 | Godkendelse af svar Fra : bv32 |
Dato : 21-03-04 11:55 |
| | |
 | Du har følgende muligheder | |
|
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.
Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
| |
|
|