/ Forside/ Interesser / Andre interesser / Socialpolitik / Spørgsmål
Login
Brugernavn

Kodeord


Reklame
Top 10 brugere
Socialpolitik
#NavnPoint
Nordsted1 900
katekismus 885
dova 718
Thyregod8 660
ans 645
refi 570
Paulus1 560
e.c 540
3773 500
10  snaptil 500
Hvad koster en indbygger i Danmark ?
Fra : Leif7
Vist : 167 gange
100 point
Dato : 17-04-26 17:57

For godt 10 år siden læste jeg at hver af os gav et samfundsmæssigt underskud på 600.000 kroner.
Her er helt andre tal fra Norge som vi normalt kan sammenligne os med.

Overskriften på nrk.no lyder:
Norge går 10 millioner i minus per nordmann.
https://www.nrk.no/nyttig/xl/dette-er-ditt-liv-i-millioner-1.17727579

Sikke nogle beløb, der kan sikkert spares her og der på bureaukrati.
Det er med fuldt overlæg at jeg skriver indbyggere i stedet for pæredanskere, en grum andel af indvandrerne rører ikke en finger i de korte perioder hvor de ikke rusker tremmer.


 
 
Kommentar
Fra : Mosebaek


Dato : 18-04-26 08:40

Citat
Det er med fuldt overlæg at jeg skriver indbyggere i stedet for pæredanskere, en grum andel af indvandrerne rører ikke en finger i de korte perioder hvor de ikke rusker tremmer.

Disse invasive arter koster os penge, ingen tvivl om dette. Og snu er de. De har jo infiltreret os, i en katastrofal grad. De er jo medbestemmende langt hen ad vejen i dag. Og hvilken vej er det, de vil bevæge det danske samfund hen?? Sidder i Folketinget, i regionerne, byråd og kommunal bestyrelser.

.......jamen de har jo dansk statsborgerskab, så er de da danske. Gu`er de ej, heller ikke deres afkom, uanset de er født her i landet.

Som jeg før har skrevet: En gris født i en kostald, bliver heller aldrig en ko, uanset om man begynder at kalde den en ko.
Selv tv har de infiltreret. Man skal ikke sidde ved skærmen ret længe, før de toner frem. Også som værter.

Jeg indrømmer at jeg er blevet så kynisk, at når jeg hører om f.eks. 50 personer er druknet, på vej over Middelhavet, tænker jeg "så når de da heldigvis ikke hertil". Jeg er da helt flov over mig selv.

M.


Kommentar
Fra : Kaptajn-Tommy


Dato : 18-04-26 16:03

Det kan da godt være at hver dansker - gennemsnitlig, koster samfundet i omegnen af 10 millioner.
Men ifølge finansstyrelsens egne tal koster indvandringen fra eksotiske lande os 33 milliarder kr.


Citat
Som jeg før har skrevet: En gris født i en kostald, bliver heller aldrig en ko, uanset om man begynder at kalde den en ko.
Du har sku ret, Mosebaek. Jeg samlede engang en cykel i en Ferrari garage. Hold kæft, hvor blev jeg skuffet, det var stadig en cykel.

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 18-04-26 17:35

Citat
Det kan da godt være at hver dansker - gennemsnitlig, koster samfundet i omegnen af 10 millioner.


10 millioner norske kroner er 6,78 millioner danske .............. så er min samvittighed bedre
Ej, de første 41 år af mit arbejdsliv, havde jeg kun 4 ugers ledighed og en uges indlæggelse, ingen ferier på Hotel Gitterly.

Kommentar
Fra : Kaptajn-Tommy


Dato : 19-04-26 19:09

Nu vi snakker om hvor meget hver enkelt borger koster samfundet med undertonerne; "Hvor skal pengene komme fra"

Så er dette skrive værd at bide mærke i.


Danmark har siden 70’erne tjent omkring 550 mia. kr. på olie og gas fra Nordsøen. I 00’erne lå indtægterne på 25–35 mia. kr. årligt. Det var ikke småpenge. Det var reel finansiering af velfærd.
I dag? 0–5 mia. kr. om året. I nogle år tæt på nul. Hvorfor?
Faldende produktion, ja. Modne felter, ja. Men også et politisk valg, stop for nye licenser i 2020.
Det betyder én ting. Ingen nye fund. Ingen ny indtægtsstrøm.
Samtidig har vi valgt en grøn omstilling til 300–500 mia. kr. frem mod 2030.
Bare elnettet alene sluger 150–250 mia. kr. Den regning bliver ikke sendt én gang. Den drypper stille og roligt ned gennem elregninger, skatter og afgifter. Regn selv: 50.000 – 85.000 kr. per dansker.
Og derefter løbende 2.000 – 5.000 kr. om året. For en familie? Op mod 15.000 kr. årligt. Men det stopper ikke der.
Vi bygger et energisystem, hvor produktionen afhænger af vejret. Når det blæser, er strømmen billig. Når det ikke gør, eksploderer prisen.
Det kræver backup, netudbygning og konstant balancering. Alt sammen noget, der koster.
Så når man siger “vedvarende energi er billig”… så er det kun halvdelen af historien. Systemet omkring er dyrt. Meget dyrt.

Se på Tyskland. De er længere fremme i præcis samme model. Mere vind, mere sol, mindre stabil energi. Resultatet? Nogle af Europas højeste elpriser og et system, der svinger voldsomt mellem næsten gratis strøm og ekstreme spikes. Danmark er på vej samme sted hen.
Samtidig har vi valgt at sige nej til potentielle 100–300 mia. kr. i fremtidige olieindtægter. Ikke fordi de ikke findes. Men fordi det politisk er besluttet, at de ikke må findes.
Det er ikke en nødvendighed. Det er et valg.
Kontrasten til Norge er næsten komisk.
Over 20.000 mia. kr. tjent. En oliefond på omkring 15.000 mia. kr. De har forstået én ting, hvis du har en ressource, så udnytter du den - og investerer overskuddet langsigtet.
Danmark?

Vi brugte pengene, mens de kom ind. Og lukker nu døren. Så står vi tilbage med en situation, hvor vi fravælger sikre indtægter, påtager os massive udgifter, opbygger et mere komplekst og ustabilt energisystem og bliver mere afhængige af import.
Alt sammen pakket ind i en fortælling om nødvendighed.
Men det er ikke nødvendighed. Det er prioritering. Og det er her “CO2-religionen” kommer ind.
For når man ophøjer ét parameter til absolut sandhed, så stopper man med at stille de helt basale spørgsmål.
Hvad koster det?
Hvad mister vi?
Hvad får vi reelt tilbage?
I stedet får vi en debat, hvor det nærmest er kætteri at nævne økonomi, forsyningssikkerhed eller realisme.
Problemet er bare, at regningen stadig kommer.
Den kommer på elregningen.
Den kommer over skatten.
Og den kommer i form af et energisystem, der er dyrere og mere sårbart.
Man må gerne ville en grøn omstilling.
Men tempoet og blindheden er problemet.
For lige nu ligner det mindre en plan… og mere en tro.

Sakset fra Klimarealisterne.

Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 20-04-26 09:16

Citat
Kontrasten til Norge er næsten komisk.
Over 20.000 mia. kr. tjent. En oliefond på omkring 15.000 mia. kr. De har forstået én ting, hvis du har en ressource, så udnytter du den - og investerer overskuddet langsigtet.
Danmark?


Danske politikere er ikke bedre end en del af pøbelen, når de får lidt ekstra penge ind på kontoen bliver de klattet væk, hvorimod Norge har vedtaget at kun 3 % af oliefonden må bruges årligt på velfærd og infrastruktur.
Tyskland venter vel bare på at gassen igen skal flyde fra Rusland, men de har altså også mere energitung industri hvor det er formålstjenligt at bruge gas i stedet for strøm, vi behøver blot at kigge herhjemme hvor man for blot et år siden færdiggjorde en gasledning til sukkerfabrikkerne i Sakskøbing og Nakskov, mig bekendt kommer ingen andre på, men overskudsvarme går også til fjernvarme.

Kommentar
Fra : Eyvind


Dato : 20-04-26 14:57

Hvem vil købe mit gamle bølget asbesttag på ca 150 kvm. med bølge 5cm.
Det kan evt afhentes efter aftale når jeg har blæst det rent med trykluft ( ca. 10 bar)
Hilsen " gør det selv mand "


Kommentar
Fra : Leif7


Dato : 20-04-26 18:07

Vi kan bruge dine plader på cykelstierne her i Nakskov, hvilket vil være en forbedring.

Du har følgende muligheder
Eftersom du ikke er logget ind i systemet, kan du ikke skrive et indlæg til dette spørgsmål.

Hvis du ikke allerede er registreret, kan du gratis blive medlem, ved at trykke på "Bliv medlem" ude i menuen.
Søg
Reklame
Statistik
Spørgsmål : 177822
Tips : 31980
Nyheder : 719565
Indlæg : 6410990
Brugere : 218912

Månedens bedste
Årets bedste
Sidste års bedste